0532 799 59 42
0262 333 00 88
İLETİŞİM
PETEK TEMİZLİĞİ
KOMBİ BAKIMININ FAYDALARI
YARARLI BİLGİLER
İZGAZ ACİL 187
FATURALARINIZI DÜŞÜRÜN
KALİSTO KOMBİ KART
DOĞALGAZ FİYATLARI
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
KLİMA SERVİSİ

Acil Hattı ile İlgili Bilgi

 

187 Doğalgaz Acil Telefonu (Ana Kumanda Merkezi )
187 Doğal gaz acil telefonu doğal gaz hizmeti alan abonelerimizin doğal gaz ile ilgili ihbarlarını bildirmek için aradığı 7 gün 24 saat çalışan servis hizmetidir. 

Acil Ekipler
187 Doğal gaz acil telefonuna gelen ihbarları yerinde değerlendiren, lisans sınırlarımız içerisinde 7 farklı bölgede 7 gün 24 saat çalışan ekiplerdir.

Kazı Kontrol Ekipleri
Lisans sınırlarımız içerisinde yapılan her türlü kazı çalışmasına refakat eden ve bu çalışmalara başlamadan önce doğal gaz hatları ile ilgili ölçüleri ve gerekli standartları veren ekiplerdir. Bu ekipler lisans sınırlarımız içerisinde 4 farklı bölgede çalışmaktadırlar.

İhbar
187 Doğal gaz acil telefonuna gelen ;doğal gazdan kaynaklı problem veya riski olan, doğal gaz ekipmanları veya hatlarına zarar veren veya riski olan durumların bilgisidir.

Sistemin Çalışması;
Ana kumanda merkezimize doğal gaz ile ilgili yapılan ihbarlar, ana kumanda merkezimizde bulunan bir bilgisayar programı yardımı ile kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca ana kumanda merkezinde yapılan tüm telefon ve telsiz görüşmeleri kayıt altına alınmaktadır. İhbarda bulunan abonenin; ihbarı bildiriş nedeni, ihbarın adresi, ihbar sahibinin isim bilgileri ve adres bilgileri ilgili şebeke şefliğinin acil ekibine gönderilmektedir. İhbarı alan 187 Doğal gaz acil ekipleri de hızlı bir şekilde ihbar adresine hareket ederek duruma müdahale etmektedirler. İhbarın sonuç bilgileri de tekrar ana kumanda merkezine bildirilmektedir.

İhbar verirken;

 

1.         EVS numaranız, kutu numaranız veya abone isminizin ana kumanda operatörlerine bildirilmesi ile sistemden adres bilgilerine ulaşmamız daha hızlı olacaktır. (Evs numaranız fatura üzerinde yazmaktadır)

2.         İhbarla ilgili gerekli ve yeterli bilgileri veriniz.

3.         İhbara konu olan adresle ilgili tanımlayıcı yerler bildiriniz.

4.         İZGAZ ekiplerinin adrese ulaştığında kendilerine refakat ediniz.

İhbar Çeşitleri ve Yapılması Gerekenler;

Dairenizde Gaz Kokusu Duyarsanız;
Normalde kokusuz bir gaz olan doğalgaz, doğalgaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuyla kokulandırılmıştır. Çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku duyduğunuzda; Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız, Sayaç vanasını kapatınız, Sigara içmeyiniz, kibrit, çakmak ve ateş yakmayınız. Elektrikli aletleri açmayınız, kapamayınız veya fişten çekmeyiniz. Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız. Kıvılcım çıkarabileceği için telefonunuzu kullanmayınız. Gaz kokusu olan ortamı herkesin boşaltmasını sağlayınız. Komşunuzdan veya en yakın bir yerden; İZGAZ 187 Doğalgaz Acil hattını arayınız. Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayınız.

Merdiven Boşluğunda Gaz Kokusu Duyarsanız;

 

 • Bina girişindeki doğalgaz ana giriş vanasını kapatınız.
 • Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyiniz.
 • Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açınız.
 • Sigara içmeyiniz ve kibrit, çakmak ve ateş yakmayınız.
 • Elektrikli aletleri çalıştırmayınız, çalışır durumda olanları kapatmayınız.
 • Elektrik düğmelerini ve kapı zillerini kullanmayınız.
 • Asansör ve benzeri cihazları çalıştırmayınız.
 • Gaz kaçağının olduğu binada telefonları kullanmayınız.
 • İZGAZ 187 Doğalgaz Acil Hattına haber veriniz.

Binalarda Doğal gaz Tesisatları Üzerinde ısınma, kıvılcım olduğunda;

Binaların elektrik tesisatındaki problemler sebebiyle oluşan bu gibi durumlarda;

 

 • Daire/bina girişindeki doğalgaz giriş vanasını kapatınız.
 • İZGAZ 187 Doğalgaz Acil Hattını arayınız.
 • Dairenizin/ binanızın elektriğini kestiriniz.
 • Bina sakinlerini uyarınız.

Gazınız İZGAZ Ekiplerince Güvenlik Amaçlı Kesildiği Durumlarda; 
Binaların doğalgaz tesisatını etkileyen/etkileyebilecek problemler sebebiyle İZGAZ ekiplerince kırmızı mühürle mühürlenerek geçici süreyle kapatılan gaz kullanımının tekrar açılması işlemlerinde;

 

 • Gaz kapatma esnasında; İZGAZ 187 Doğalgaz Ekipleri'nin verdiği talimatlar doğrultusunda gerekli işlemleri yaptırınız,
 • Gaz açılması isteğinizi Ana Kumandaya bildirirken daha önceden mühürlendiğini bildiriniz.
 • Tesisat tadilatı gerektirmeyen durumlarda (yakıcı cihazlardaki problemler, tesisat üzerinde kaynaksız işlemlerle giderilebilecek problemler gibi) tesisatçı firmanızı veya yakıcı cihaz servislerini çağırdıktan sonra 187 Doğal gaz Acil telefonunu arayarak bilgi veriniz ve ekiplerimiz ihbar adresine gelinceye kadar herhangi bir şekilde vanalarımıza müdahale etmeyiniz ettirmeyiniz.
 • Gazınız ekiplerimizin nezaretinde ve kontrolünde İZGAZ tarafından verilecektir.

Gaz Yokluğu Durumlarında;
 

 • Böyle durumlarda bütün vanalarınızın açık olduğundan emin olunuz.
 • Sorun devam ediyorsa 187 Doğal Gaz Acil telefonunu arayınız.

Kazı Çalışması Yapılacaksa veya Görülürse;
Kazı çalışmalarında önceden yetkili belediye ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlardan izin talebinde bulunulması gerekmektedir, kazı işine başlamadan önce muhakkak 187 Doğal Gaz Acil telefonu aranarak ekip istenmeli doğal gaz hatlarının yerlerini tam olarak tespit ettikten sonra çalışmaya başlanmalı, çalışmalar devam ederken ekiplerimiz gereken kontrolleri devam ettirecektir.

Mahallenizde veya sokağınızda bir kazı çalışması gördüğünüzde 187 Doğal Gaz Acil telefonunu arayarak bu kazıyı bildirmeniz halinde, merkezimizdeki arkadaşlar sokağınızdaki kazı çalışmasının bilgimiz dışında yapıldığını tespit ederse kazı çalışmasını kontrol etmek için bir ekip görevlendirecektir.

Doğalgaz Acil 187 ! Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku ver187 Doğalgaz acil servisleri, Bağlı müdürlüklerde 28 Şebeke Şefliği, 3 Bakım Onarım ve 3 Acil Kazı Şefliği'nde toplam 148 teçhizatlı acil müdahale ve bakım Aracı ile 24 saat güvenli ve kesintisiz hizmet verilmektedir.
Sistem             nasıl     işletiliyor?        Ana kumanda birimine gelen ihbarlar, AS400 sistemi üzerinde çalışan İhbar Kayıt Sistemi (IKS) yardımıyla işlenmektedir. Ana kumanda merkezinden yapılan tüm telefon ve telsiz görüşmeleri ses kayıt sistemleri yardımı ile kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar her hangi bir sorun olması halinde yeniden dinlenebilmektedir. Arayan abonenin tesisat numarası, adı, soyadı, telefonu gibi bilgiler kullanılarak abonenin adresi tespit edilmekte ve ihbar bu adres bilgisi ile ilgili işletme şefliğine bildirilmektedir. Bu kriterlerin hiç biri ile abonenin adres verisine ulaşılamaz ise, adres bilgisi manuel olarak ana kumandaoperatörleritarafındangirilmektedir.


 

İhbar Kayıt Sistemi'ne girilen ihbarlarla ilgili her hafta düzenli rapor alınmaktadır. İhbarı alan şeflikteki Doğalgaz Acil 187 ekipleri hızlı bir şekilde bildirilen adrese giderek müdahalede bulunmaktadırlar. Arıza giderildikten sonra tekrar Alo 187'yi arayan doğalgaz acil ekipleri, ilgili ihbarın giderildiğini haber vermektedirler.

Alo 187 Doğalgaz Acil Hattı'na kış aylarında günde ortalama 500, yaz aylarında ise 100 civarında telefon gelmektedir. Her acil hatta olduğu gibi Alo 187'ye de çok fazla asılsız ihbar gelmesi işleyişin aksamasına neden olmaktadır.DİKKAT! Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir. Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal Alo 187'yi aramaları gerekmektedir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanaların kapatılması, pencerelerin açılması, eğer koku çok fazla ise ev içerisindeki elektrik sigortalarının kapanması emniyet açısından alınması gereken önlemlerdir. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.

 

Önemli Not : Doğalgaz kaçağınız olduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle Alo 187'yi arayıp doğalgaz şirketine haber vermelisiniz. Onlar konuyu inceledikten sonra, kombi servisi ile ilgili bir problem varsa kombi servisinizi arayınız...

KOMBİ NEDİR ?BİLMEDİKLERİMİZ
İZMİT PROTHERM LEOPARD
SOBA SERVİSLERİ
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
DOĞALGAZ FİYATLARI
Kombi Servisi Verdiğimiz Markalar
İZMİT BAYMAK KOMBİ SERVİSİ
İZGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ
KOMBİ PETEK TEMİZLİĞİ
Kombi Hata Kodları