0532 799 59 42
0262 333 00 88
İLETİŞİM
PETEK TEMİZLİĞİ
KOMBİ BAKIMININ FAYDALARI
YARARLI BİLGİLER
İZGAZ ACİL 187
FATURALARINIZI DÜŞÜRÜN
KALİSTO KOMBİ KART
DOĞALGAZ FİYATLARI
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
KLİMA SERVİSİ

Çift Eşanjör mü Tek Eşanjör mü

 çift eşanjörmü tek eşanjör mü ?

Kombiler modellerinin kullanılacak olan suyu ısıtma şekline göre tek eşanjörlü kombiler ve çift eşanjörlü kombiler olmak üzere iki çeşide ayrılırlar. Çift eşanjörlü kombi dediğimizde eşanjör nedir diye düşünülebilir. Bir akışkandan diğerine ısı transferi edebilmek amacı ile yapılmış bir alet yani ısı değiştirici olarak da söyleyebiliriz. Kombilerde çift eşanjörün amacı kullanacağınız suda bulunan kirecin kapalı devre kalorifer tesisatının geçeceği eşanjörden uzak tutmaktır.  Kombideki suyu ayrı eşanjörde kullanılacak suyu ayrı bir plakalı eşanjörde ısıtır. Böylece ana ısıtıcı eşanjöre sürekli olarak çalışarak taze şebeke suyunun girmesini engelleyerek ana eşanjörün kireçlenme riskini sıfıra indirmiş olur.

Kombinin kalorifer devresinin içinde bulunan su tesisatın içine bir defa alınarak suyun radyatörlerin ısıtılması için sirkülasyon pompası ile devir sürekli yaptırılır. Kullanılacak su ise şebekeden çekilerek kombinin içinde bir defa ısıtılarak kullanılacaktır. Çift eşanjörlü kombilerde kullanılacak suya ihtiyaç olduğunda üretilir. Sistemden kullanım suyu çekildiğinde 3 yollu vana üretilmiş olan sıcak suyu 2 eşanjördeki suyu ısıtmak için kullanacaktır. Aklınıza kombi alırken çift eşanjörlümü tek eşanjörlümü alınmalı sorusu takılabilir. Bunun cevabı tercih edilecek olan kombinin markasına göre değişecektir. Kombinin en önemli parçası eşanjördür, onun sayesinde ısıtılan su gerekli olan bölümlere ulaştırılır. Kaliteli ve iyi olan kombilerde çift eşanjör bulunmaktadır bu sayede radyatörlere ve kullanım için gönderilen su farklı alanlardan pompalanmış olmaktadır. Tek eşanjörlü kombilerde ise sadece ana eşanjörün içinden sürekli taze şebeke suyunun geçmesi alevle ısıtılması gerektiğinden eşanjörün iç kısmının kireç tabakasıyla kaplanmasına sebep olur. Oluşan kireç tabakası eşanjörde ısı iletilmesini engelleyerek ısınma masraflarınızı arttırmaya sebep olur.

ç ift eşanjör kombii kullanılacak suyun üretilmesi için 2 eşanjör bulunmaktadır, ana eşanjörün içinde her an devir daim eden su kaloriferden geçer. Hem radyatörler için ısınma konusunda hemde banyo ve mutfakta ihtiyaç duyduğunuz kullanılacak sıcak suyu çift eşanjör aracılığı ile radyatör suyunun sıcaklığından faydalanarak elde edilecektir. Çift eşanjörlü olan kombiler sizlere tasarruflu ve herhangi bir sorun yaşamadan her türlü konforu ve rahatlığı yaşayacağınız bir ortam sunacaktır.

 

 

KOMBİ NEDİR ?BİLMEDİKLERİMİZ
İZMİT PROTHERM LEOPARD
SOBA SERVİSLERİ
DEMİRDÖKÜM KOMBİ SERVİSİ
DOĞALGAZ FİYATLARI
Kombi Servisi Verdiğimiz Markalar
İZMİT BAYMAK KOMBİ SERVİSİ
İZGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ
KOMBİ PETEK TEMİZLİĞİ
Kombi Hata Kodları